Sărbătoare la Mănăstirea Țigănești

Sarbatoare la Manastirea Tiganesti! Colindatori din Moldova si Rusia au vestit Nasterea Domnului.
Sarbatoare mare la Manastirea Tiganesti din raionul Straseni. Colindatori din mai multe parti a Moldovei, dar si din Rusia au vestit astazi Nasterea Domnului prin colinde si urari de bine.
Dupa slujba oficiata in cea de a doua zi de Craciun, crestinii de la Manastirea Tiganesti au avut parte de un concert de sarbatoare. Colindatori din mai multe raioane ale tarii, inclusiv de la Armata “Geniu” de la Negresti, s-au intrecut in colinzi in cadrul spectacolului “Colindam iarna”.
La sarbatoare au fost prezenti si un grup de copii de la o scoala din Moscova. Imbracati in haine nationale rusesti, acestia au colindat si in limba romana, spre mirarea tuturor.
Pentru preotii de la manastire a fost o surpriza sa vada colindatori veniti din Rusia, pe care nici nu-i asteptau.
Crestinii au ramas incantati de colinde si de atmosfera de sarbatoare creata de acestea.
Dupa spectacolul de la manastire, copiii din Rusia au colidat si prin satul Tiganesti.
Gazdele a fost incantate sa primeasca colindatori din strainatate.
Copiii au continuat colindatul la scoala din sat, unde a fost organizat si un concert de Craciun.

Sursa: www.protv.md
video încărcat pe contul de youtube a portalului www.tineretulortodox.tv